Projekty

Szkolna Liga Debatancka w Debatach Oksfordzkich

Nasza szkoła dołączyła w bieżącym roku szkolnym do Małej „Warszawskiej Ligi Debatanckiej”. Jest to całoroczny konkurs skierowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych z klas VII-VIII polegający na szeregu regularnie odbywających się debat w stylu oksfordzkim.   Organizatorem ligi w roku szkolnym jest Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego. Opiekę merytoryczną sprawuje Fundacja Nowy Głos, która również jest współorganizatorem konkursu, a jego patronem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Biurem Edukacji. 

W trakcie projektu reprezentanci szkół biorą udział w sportowych debatach w formacie oksfordzkim, które w bieżącym roku szkolnym odbywają się w salach Pałacu Kultury i Nauki.

Debaty oksfordzkie to prestiżowe dyskusje, w których uczestnicy prezentują argumenty na różnorodne tematy, rozwijając umiejętności argumentacji, retoryki i logicznego myślenia. Każda debata prowadzona jest według ściśle określonych zasad:  naprzemiennie wypowiadają się  w niej członkowie przeciwnych drużyn reprezentujących dwie strony: propozycję – zwolenników tezy i opozycję – jej  przeciwników, aby przekonać publiczność i jury do swojego stanowiska. Nad przestrzeganiem reguł czuwa Marszałek debaty, zaś o wyniku starcia decyduje grono niezależnych sędziów.

Tematyka debat jest bardzo zróżnicowana. Tezy dotyczą kwestii współczesnej Warszawy, edukacji, etyki, społeczeństwa, ekologii czy popkultury. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a ich różnorodność stanowi dodatkową motywację do pogłębiania  wiedzy i poszerzania horyzontów. Dzięki debatom oksfordzkim uczniowie doskonalą umiejętności jasnego formułowania własnego stanowiska, refleksu w polemice, kultury wystąpień publicznych, patrzenia na problem z różnych punktów widzenia, sztuki publicznego przemawiania, pracy w grupie, uważnego słuchania, zbierania informacji oraz logicznego i krytycznego myślenia.

Z radością informujemy, że w fazie grupowej rozgrywek nasza debiutująca w debatach drużyna  pod opieką pani Renaty Patolety odniosła duży sukces, wygrywając już trzecią z rzędu debatę! Czeka nas jeszcze jedno starcie w tej rundzie, a po wyjściu z grupy  przejście do  ćwierćfinałów.

Serdecznie zachęcamy uczniów klas 7-8 do dołączenie w do naszego kółka debatanckiego. To doskonała okazja do poszerzenia horyzontów intelektualnych i nawiązania ciekawych znajomości. Zapraszamy!

Szkoła w dialogu

W II semestrze bieżącego roku szkolnego nasza szkoła wzięła udział w  cyklu warsztatów prowadzonych przez trenerki Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych
 i Szkoleń  w  ramach programu  zatytułowanego „Szkoła w dialogu – rodzice i nauczyciele razem dla dziecka w SP 257”.

Celem spotkań było wypracowanie wniosków i rekomendacji do poprawy jakości pracy szkoły z wykorzystaniem metody diagnostycznej o nazwie „Profil szkoły”. Polega ona na kilkuetapowym procesie zbierania informacj
i o wybranym aspekcie funkcjonowania placówki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele naszej społeczności szkolnej: nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice, a także pracownicy administracyjni. Pracowali oni w grupach, analizując wybrany jako pierwszy do badania obszar: RESPEKTOWANIE NORM SPOŁECZNYCH W NASZEJ SZKOLE oraz w ramach podsumowania programu spotkali się na panelu dyskusyjnym, na którym przedstawione zostały  wyniki ich badań oraz ustalone wnioski, które posłużą do wypracowywania wspólnych rozwiązań zasygnalizowanych problemów.

 Wszyscy uczestnicy programu wykazali się dużą otwartością na dialog i chęcią kontynuowania rozpoczętych działań mających na celu poprawę jakości pracy szkól. Na szczególną uwagę
 w ocenie prowadzących warsztaty zasłużyły też dojrzałość i zaangażowanie uczniów, którymi wykazali się w czasie badań i panelu dyskusyjnego.

MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

OGÓLNOPOLSKA AKCJA EDUKACYJNA “EKOLOGOPEDIA”

Dzień Europy

        Każdego roku 9 maja przypada Dzień Europy, święto pokoju i jedności. Jest to data upamiętniająca podpisanie w 1950 r. deklaracji Schumanna, dokumentu będącego zalążkiem Unii Europejskiej. Wydarzenie, o którym warto przypominać szczególnie dziś, kiedy Europa tak bardzo potrzebuje solidarności, tolerancji i pokoju. W naszej szkole Dzień Europy uczciliśmy międzynarodowym projektem eTwinning realizowanym przez klasę 4c oraz gazetką ścienną na temat tego ważnego święta. Każdy uczeń mógł wziąć udział w zabawie interaktywnej skanując kody QR umieszczone na tablicy. Zapraszamy do ponownego wspólnego świętowania w przyszłym roku, a tymczasem pamiętajcie o codziennym okazywaniu życzliwości i pomaganiu sobie nawzajem.

Spotkanie ze Strażą Miejską

PiekarEnka

Warsztaty cukiernicze

W grudniu uczniowie klasy IID realizowali międzynarodowy projekt eTwinning, pt.Magical christmas wall. Wraz z uczniami z Estonii, Rumunii, Łotwy i Polski przygotowali świąteczne kartki w ramach wymiany. Przy okazji poznali kilka słówek w j.angielskim, który zwyczajowo towarzyszy eTwinning. Zdjęcia wykonanych kartek zostały umieszczone na stronie projektu a wersja papierowa została wysłana do dzieci chorych na nowotwory wraz z bożonarodzeniowymi życzeniami.

Może i Ty przyłączysz się do akcji Wylosuj Anioła?!
Szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.zwrotnikraka.pl/akcja-wylosuj-aniola-wyslij-kartke-chorego-dziecka/

Skip to content