Szkolna Liga Debatancka w Debatach Oksfordzkich

Nasza szkoła dołączyła w bieżącym roku szkolnym do Małej „Warszawskiej Ligi Debatanckiej”. Jest to całoroczny konkurs skierowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych z klas VII-VIII polegający na szeregu regularnie odbywających się debat w stylu oksfordzkim.   Organizatorem ligi w roku szkolnym jest Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego. Opiekę merytoryczną sprawuje Fundacja Nowy Głos, która również jest współorganizatorem konkursu, a jego patronem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Biurem Edukacji.

W trakcie projektu reprezentanci szkół biorą udział w sportowych debatach w formacie oksfordzkim, które w bieżącym roku szkolnym odbywają się w salach Pałacu Kultury i Nauki.

Debaty oksfordzkie to prestiżowe dyskusje, w których uczestnicy prezentują argumenty na różnorodne tematy, rozwijając umiejętności argumentacji, retoryki i logicznego myślenia. Każda debata prowadzona jest według ściśle określonych zasad:  naprzemiennie wypowiadają się  w niej członkowie przeciwnych drużyn reprezentujących dwie strony: propozycję – zwolenników tezy i opozycję – jej  przeciwników, aby przekonać publiczność i jury do swojego stanowiska. Nad przestrzeganiem reguł czuwa Marszałek debaty, zaś o wyniku starcia decyduje grono niezależnych sędziów.

Tematyka debat jest bardzo zróżnicowana. Tezy dotyczą kwestii współczesnej Warszawy, edukacji, etyki, społeczeństwa, ekologii czy popkultury. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a ich różnorodność stanowi dodatkową motywację do pogłębiania  wiedzy i poszerzania horyzontów. Dzięki debatom oksfordzkim uczniowie doskonalą umiejętności jasnego formułowania własnego stanowiska, refleksu w polemice, kultury wystąpień publicznych, patrzenia na problem z różnych punktów widzenia, sztuki publicznego przemawiania, pracy w grupie, uważnego słuchania, zbierania informacji oraz logicznego i krytycznego myślenia.

Z radością informujemy, że w fazie grupowej rozgrywek nasza debiutująca w debatach drużyna  pod opieką pani Renaty Patolety odniosła duży sukces, wygrywając już trzecią z rzędu debatę! Czeka nas jeszcze jedno starcie w tej rundzie, a po wyjściu z grupy  przejście do  ćwierćfinałów.

Serdecznie zachęcamy uczniów klas 7-8 do dołączenie w do naszego kółka debatanckiego To doskonała okazja do poszerzenia horyzontów intelektualnych i nawiązania ciekawych znajomości. Zapraszamy!