Wydarzenia

Europejski Dzień Zdrowego Żywienia

W naszej szkole jak co roku odbył się Europejski Dzień Zdrowego Żywienia, zawsze staramy się odnieść kulturowo do  innych religii czy obyczaj. W tym roku kontekst Żydowski i tradycyjne Mace.
Maca – chleb przaśny, przaśniki, spożywany przez Żydów podczas święta Pesach. Nawiązuje on do chleba, który spożywali Izraelici przed wyruszeniem z Egiptu

Celem naszego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Ale także poznajemy inne kultury w kontekście kulinarnym w tym roku kultura Żydowska.  Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy! Nadwaga to choroba naszych czasów, która przyczynia się do problemów ze zdrowiem (cukrzyca, schorzenia wątroby, choroby serca, rak, nadciśnienie, udar mózgu i depresję).

Prezentacja Edukacja wczesnoszkolna 2023/2024

Spotkanie z osobą niepełnosprawną

Kolejne klasy poszerzyły swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową dzięki spotkaniu z panem Sławomirem Strugarkiem, osobą słabowidzącą. Uczniowie dowiedzieli się między innymi czy osoby słabowidzące i niewidome mogą uprawiać różne sporty, jeździć na rowerze czy prowadzić samochód. Mieli możliwość zapoznania się z pismem Braille’a oraz pomocami naukowymi tworzonymi w formie wypukłych rysunków i map.Poznali też niektóre nowoczesne technologie, które ułatwiają codzienne życie osobom z niepełnosprawnością wzroku.Pan Sławomir jest współtwórcą wielu aplikacji, które wspierają osoby niewidome i słabowidzące na całym świecie. Część z  nich nam zaprezentował.  Bardzo nas zaintrygował opowiadając o aplikacjach służących do nauki echolokacji, które powstały w ramach projektu Echovis. Uczniowie mieli też możliwość zadawania własnych pytań, na które Pan Sławomir chętnie odpowiadał.  Dziękujemy!

Tydzień Świadomości o Niepełnosprawności

 
Piątego maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W ramach jego obchodów w naszej szkole odbył się Tydzień Świadomości o Niepełnosprawności. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. W ich trakcie można było zagrać w piłkę nożną dla niewidomych czy przejść tor z białą laską. Uczniowie mogli również przećwiczyć prowadzenie osoby niewidomej i sprawdzić jak poruszać się na wózku inwalidzkim. Aby pokazać, że mimo różnic wszyscy tworzymy piękną całość, stworzyliśmy serce z puzzli z naszymi imionami. Nadal zapraszamy do kącika „Książek bez barier” w szkolnej bibliotece. Zachęcamy również do udziału w trwających konkursach (szczegóły na plakatach).Akcja przybliżyła uczniom trudności z jakimi borykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i pokazała jak sobie z nimi radzić. Takie osoby są wokół nas – pamiętajmy o wrażliwości na potrzeby innych i o szacunku do drugiego człowieka przez cały rok!

Rocznica Powstania w Getcie

19 kwietnia 2024 roku obchodzimy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Po raz trzynasty zorganizowana została Akcja Żonkile, która upamiętnia bohaterski zryw. Na ulicach polskich miast pojawią się grupy wolontariuszy. Będą rozdawać żółte papierowe przypinki, swoim kształtem przypominające żonkile. Te kwiaty stały się symbolem powstania w getcie warszawskim. Dlaczego akurat żonkile? Warto wiedzieć, jakie znaczenie mają papierowe żonkile.
Na zajęciach plastyki robiliśmy żonkile. Była to akcja ogólnoszkolna, która od lat jest w naszej szkole kultywowana.
We wszystkich klasach były robione gazetki tematyczne o powstaniu w getcie warszawskim. Na zajęciach z wychowawcą i lekcjach historii prowadzone były zajęcia o historii żydów, a także Marku Edelmanie.  

Szkolny Dzień Talentów

Mały Samorząd klas 0-3 przywitał dziś Wiosnę Pokazem Talentów. Nasze występy oglądali zaproszeni goście: Pan Burmistrz Jan Mackiewicz i Radna naszej dzielnicy, Pani Ilona Łącka. Były śpiewy, tańce, muzyka, żarty oraz niezwykłe umiejętności pamięciowe. Wszystkim uczestnikom przeglądu pięknie dziękujemy. Oby cała Wiosna była tak radosna jak ten dzień!

Projekt WARSZAWA JEST KOBIETĄ

Film – WARSZAWA JEST KOBIETĄ

Dzień Patrona Szkoły

12 grudnia podczas uroczystego apelu klasy edukacji wczesnoszkolnej uczciły Dzień Patrona Szkoły prof. Mariana Falskiego. Klasa 3b przedstawiła program artystyczny pt. “ABC, czyli alfabet prof. Mariana Falskiego”. Usłyszeliśmy wiele ciekawych faktów z życia patrona. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły. W programie znalazły się również piosenki związane z postacią profesora i jego słynnym elementarzem. Było uroczyście ale i wesoło.

Rocznica śmierci Marka Edelmana

2 października 2023 przypada czternasta rocznica śmierci Marka Edelmana, patrona Centrum Dialogu, legendarnego dowódcy powstania w getcie warszawskim, uczestnika Powstania Warszawskiego, a po wojnie lekarza kardiologa – prekursora operacji serca ratujących życie, który wciąż pozostaje w pamięci pacjentów, przyjaciół i bardzo wielu Polaków.

Od 1945 roku przez niemal całe życie Edelman mieszkał w Łodzi. W 2000 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Łodzi, był laureatem najwyższych odznaczeń państwowych, w tym Orderu Orła Białego, Orderu Komandora Legii Honorowej oraz doktoratów honoris causa wielu uczelni.

Marek Edelman jest wspaniałym przykładem człowieka, który swoje życie poświęcał ratowaniu ludzkiego życia i ludzkiej godności, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju, dając prawdziwą lekcję obywatelskiej odpowiedzialności. Był świadkiem stulecia, które doświadczyło kilku totalitaryzmów, ale swoją postawą udowadniał, że trzeba zachowywać się godnie i przyzwoicie, zgodnie z przesłaniem, które wielokrotnie powtarzał: Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła. Zwłaszcza dziś, gdy wokół nas jest tak wiele niechęci, agresji i wrogości, warto potraktować słowa Edelmana jako ważne przesłanie dla nas wszystkich. Pierwszy krok to zauważać zło i nie odwracać głowy, gdy dzieje się komuś krzywda. Kolejny to aktywnie pomagać potrzebującym. Bo najważniejsze jest życie!

Szkoła do Hymnu

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła po raz szósty włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”. 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy Niepodległość

Niech się Świeci Niepodległa

“Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” “Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszlości”. Te słynne słowa wypowiedziane przez Piłsudskiego należy zapamiętać, bo wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Czym jest Niepodległość natomiast, wyjaśnili uczniowie z klasy 1b i 2c na apelu zorganizowanym z okazji 11 Listopada.

X edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka

X edycja Warszawskiej Nagrody Wychowawczej im. Janusza Korczaka

Relacja z uroczystości szkolnej – obchodów 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej

11.10.2023 r. w nowej rozbudowanej części naszej szkoły odbyły się uroczyste dzielnicowe obchody 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej -pierwszej w Polsce i Europie instytucji o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty. Powołana 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stworzyła podstawy nowoczesnego szkolnictwa polskiego.

Ten wyjątkowy jubileusz zbiegł się z innym ważnym wydarzeniem dla naszej szkoły – zakończeniem rozbudowy szkoły. W nowym skrzydle budynku powstało osiem sal lekcyjnych, cztery pracownie, hala sportowa i biblioteka z czytelnią multimedialną. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość z udziałem dyrekcji, nauczycieli, licznej reprezentacji uczniowskiej oraz pracowników administracji.

Wśród gości pojawili się m.in.: wiceprezydent m.st. Warszawy – p. Renata Kaznowska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy – p. Magdalena Roguska, Burmistrz Dzielnicy Białołęka – p. Grzegorz Kuca, Zastępcy Burmistrza – p. Izabela Ziątek, p. Anna Majchrzak, p. Jan Mackiewicz, Radni m.st. Warszawy, a także Prezes Przedsiębiorstwa Izolbud – p. Justyn Kwietniak.

Spotkanie prowadzili pani Magdalena Mularczyk, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz pan Marcin Młynarczyk, nauczyciel wychowania fizycznego. Przywitali oni serdecznie znamienitych gości i wszystkich uczestników spotkania oraz zaprosili do obejrzenia części oficjalnej rozpoczętej wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i wspólnym odśpiewaniem “Mazurka Dąbrowskiego” oraz hymnu szkoły.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, pani Beata Pergałowska, która podziękowała gościom za przybycie i złożyła życzenia całej społeczności szkolnej, a także wyraziła nadzieje związane z nowym budynkiem: Wierzymy gorąco, że nowe zaplecze pomoże nam wkroczyć w XXI wiek, doda nam energii do działania i pomoże w zapewnieniu naszym uczniom nowoczesnej edukacji oraz wszechstronnego rozwoju.

Nie zabrakło również przemówień gości. Wiceprezydent Warszawy – p. Renata Kaznowska, wyraziła radość, że po wielu trudach i zabiegach oraz przy udziale władz miasta oraz samorządowych, udało się proces rozbudowy szkoły doprowadzić do końca. Podkreśliła jednocześnie znaczenie i prestiż zawodu nauczyciela: To nie mury uczą. Bądźcie przewodnikami dla swoich wychowanków – powiedziała wicedyrektor m.st. Warszawy, składając nauczycielom życzenia i podziękowania.

Głos zabrała także wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy – p. Magdalena Roguska, która podkreśliła niezwykłość szkoły przy ulicy Podróżniczej łączącej obecnie tradycję z nowoczesnością: Droga do tej nowoczesności nie była prosta, ale zakończyła się sukcesem, dzięki zdeterminowanym, zaangażowanym nauczycielom i rodzicom – powiedziała Magdalena Roguska.

Pan Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki, w swoim przemówieniu zwrócił się do nauczycieli i pedagogów wyrażając uznanie dla ich pracy, szczególnie w tym trudnym okresie – po pandemii, z wojną za naszą wschodnią granicą. Podziękował dyrekcji oraz władzom samorządowym za wspólny trud w przeprowadzeniu rozbudowy szkoły: Jest mi dodatkowo miło, że możemy święto edukacji świętować w tej nowej hali, o którą tak wspólnie razem walczyliśmy – podkreślił.

Następnie prowadzący zaprosili wiceprezydent Warszawy i burmistrza Białołęki do wręczenia nagród dla białołęckich nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej w podziękowaniu za pracę oraz wkład w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. Wśród nagrodzonych znalazła się również reprezentantka naszej szkoły – pani Paulina Strzemińska, nauczycielka nauczania wspomagającego i opiekunka szkolnego wolontariatu.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. Usłyszeliśmy historię powstania komisji Edukacji Narodowej, wysłuchaliśmy piosenek odśpiewanych przez młodych artystów i podziwialiśmy w ich świetnym wykonaniu dwa tańce narodowe – poloneza i kujawiaka.

Prezentacja multimedialna

  

Prezentacja – Edukacja Wczesnoszkolna

WYCIECZKA DO TREBLINKI I LIWU

Uczniowie klas 8c i 8d uczestniczyli w wycieczce do Muzeum w Treblince – niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w latach 1941-1944. W budynku Muzeum położonym pośrodku lasu młodzież obejrzała świadectwa ocalałych. Podążając symbolicznymi torami kolejowymi w stronę kamiennego pomnika upamiętniającego ofiary obozu zagłady,
z atencją słuchała opowieści przewodnika.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Liwie — warowni i muzeum w dolinie rzeki Liwiec

Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim.”

„Muzeum prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów – drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki (…).” (źródło: https://liw-zamek.pl/historia/)

Karta rowerowa

Dzień Świadomości Autyzmu

PRODRIVER

28 marca 2023 Fundacja Prodriver – Mobilne Centrum Edukacji Drogowej przeprowadziła na terenie SP 257 zajęcia dla klas ósmych i siódmych pt. Warszawskie drogi bez promili w dzielnicy Białołęka w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnych promujących postawy społeczne sprzeciwiające się próbom jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

W trakcie zajęć uczniowie mogli skorzystać z symulatora jazdy, gokarta w mobilnym miasteczku ruchu drogowego, a w specjalnym laboratorium przejść badania psychotechniczne. Pod okiem terapeuty uzależnień odbywały się pokazy multimedialne, które ukazywały wpływ alkoholu na organizm człowieka. Każdy z uczestników mógł doświadczyć skutków jego spożywania w specjalnych alkogoglach.

Dla uczniów była to z pewnością cenna i interesująca lekcja zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz trzeźwości.

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji “Wyjątkowa Skarpeta”, zorganizowaną przez OREW Juszczyn, w której udział wzięło 277 placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli udało się utworzyć sznur “Wyjątkowych Skarpet”, który można podziwiać na 1. oraz 2. piętrze naszej szkoły. Razem, z innymi placówkami, stworzyliśmy sznur skarpet mierzący ponad 18km i 941m długości. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!

Jasełka

Dyplom RODACY BOHATEROM

Tydzień świadomości dysleksji

List z podziękowaniami od rodziców Ukraińskich uczniów

Rozbudowa szkoły część 1

Fundacja KMPG

Pokój zagadek

  

Relacja z uroczystości premiery tomiku poetyckiego Witolda Lisowskiego


Skip to content